5 novembra, 2024 | Posted by doc. Pančík in Hlavná stránka

SMERNICA K TVORBE ZAVERECNYCH PRAC (AMBIS vysoka skola Praha, rok 2024 )

Článok IV
Používanie nástrojov umelej inteligencie v procese tvorby záverečnej práce
(1) Využívanie nástrojov umelej inteligencie v procese tvorby záverečných prác študentov je v súlade s
so zásadami akademickej a osobnej morálnej integrity a musí byť transparentné.

(2) Informácie získané prostredníctvom nástrojov umelej inteligencie musia byť overené a prístupné študentom k nim pristupovať v rámci zásad kritického myslenia.

(3) Nástroje umelej inteligencie môžu študenti využívať so zámerom urýchliť prípravu, zdokonaľovania alebo iného zlepšovania pôvodného obsahu ich diplomovej práce.

(4) Za výstup v podobe písomného textu je vždy zodpovedný študent; za výstupy v podobe písomného textu nenesie žiadnu zodpovednosť zodpovednosť za tvorbu textu v zásade nemožno preniesť na UI.

(5) Prevzatie výsledkov vytvorených UI v ich doslovnej alebo mierne upravenej podobe a ich vydávanie za vlastné dielo sa považuje za plagiátorstvo.

(6) Ak študent priamo použije text, obrázky alebo iné grafické vizualizácie vygenerované nástrojom umelej inteligencie, musí tento nástroj riadne citovať.

(7) Ďalšie zásady a konkrétne príklady použitia nástrojov umelej inteligencie v procese tvorby diplomovej práce Pozri Oznámenie rektora č. 13/2023 Používanie nástrojov umelej inteligencie v procese diplomovej práce v procese vypracúvania kvalifikačných prác.

Oznámenie rektora č. 13/2023
Využitie nástrojov umelej inteligencie (UI) v procese tvorby kvalifikačných prác

  • Toto oznámenie stanovuje základné pravidlá používania nástrojov umelej inteligencie (ďalej len „UI“) v procese tvorby kvalifikačných prác na Univerzite AMBIS, a. s.
  • Používanie umelej inteligencie v procese tvorby kvalifikačných prác študentov musí byť v súlade so zásadami akademickej a osobnej morálnej integrity a musí byť transparentné.
  • Informácie získané prostredníctvom nástrojov umelej inteligencie musia študenti overovať a musia k nim pristupovať v rámci zásad kritického myslenia.
  • Študenti môžu používať nástroje umelej inteligencie so zámerom urýchliť prípravu, spresniť alebo inak rozšíriť svoj pôvodný obsah.
  • Za výstup v podobe písomného textu je vždy zodpovedný študent; zodpovednosť za tvorbu textu v zásade nemožno preniesť na UI.

Konkrétne príklady použitia nástrojov UI Nástroje UI môžu byť užitočné najmä pri štylistických, obsahotvorných a štrukturálnych návrhoch na zlepšenie textu alebo iného obsahu.

  • V praxi pri tvorbe kvalifikačných prác v AMBIS – teda pri činnostiach súvisiacich s prípravou odborných textov môžu študenti využívať generátory textov, a to najmä v nasledujúcich príkladoch:
     Vyhľadávanie údajov,
     Štylistická inšpirácia,
     Zlepšovanie gramatiky a štýlu písania,
     Tvorba prehľadov literatúry,
     Hľadanie spôsobov, ako urobiť text čitateľnejším,
     Preklady z cudzích jazykov,
     Štruktúrovanie obsahu,
     Generovanie nápadov a inšpirácie.
  • Výnimky nastávajú, keď výskum zahŕňa generovanie samotného textu alebo keď ide o citáciu z iného zdroja, ktorý publikuje text generovaný technológiami umelej inteligencie.
    V takýchto prípadoch musí byť vedľa textu jasne uvedené, že ide o generovaný text.
  • Pravidlá citovania nástrojov umelej inteligencie Norma ISO 690 ani súčasná verzia normy ISO 690:2022 sa nezaoberajú citovaním umelej inteligencie a citovanie nástrojov umelej inteligencie je zahrnuté v jej výklade. Z pohľadu českého práva nemožno UI považovať za autora, pretože nie je osobou v pravom zmysle slova. Výstupy generované nástrojmi UI nie sú primárnymi zdrojmi, ktoré by sa mali citovať; získané informácie je potrebné vždy overiť v primárnych zdrojoch a podľa toho ich použiť a citovať.
  • Nástroje umelej inteligencie nemôžu v žiadnom prípade slúžiť ako jediný zdroj informácií pri tvorbe kvalifikačných prác.
  • Preberanie výsledkov vytvorených nástrojmi umelej inteligencie v ich doslovnej alebo mierne upravenej podobe a ich prezentovanie ako vlastnej práce sa považuje za plagiátorstvo.

Základné zásady kybernetickej bezpečnosti pri používaní nástrojov umelej inteligencie

  • Základné zásady, ktoré musia používatelia technológií AI dodržiavať:
     nezverejňovať citlivé údaje technológiám umelej inteligencie,
     neposkytovať technológiám AI údaje chránené napr. licenciami tretích strán, autorskými právami atď,
     venovať zvýšenú pozornosť bezpečnosti prihlasovacích údajov do technológií AI.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.